خريد بک لينک
خريد سکه ساکر
خرید گیفت کارت
فلنج
دانلود تحقيق در مورد شهر الکترونيک در فایل ورد (word)
تاريخ : 29 بهمن 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : ali | بازدید : <-PostHit->

برای دریافت اینجا کلیک کنید

دانلود تحقيق در مورد شهر الکترونيک در فایل ورد (word) دارای 44 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود تحقيق در مورد شهر الکترونيک در فایل ورد (word) کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود تحقيق در مورد شهر الکترونيک در فایل ورد (word) ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود تحقيق در مورد شهر الکترونيک در فایل ورد (word) :

شهر الکترونیک

زمینه ایجاد شهر الكترونیك را می توان در پنج مرحله پیدایش، ارتقاء، تعامل، تراكنش و یكپارچگی در نظر گرفت. بخشی از شهرهای الكترونیك در كشورهای در حال توسعه در مرحله پیدایش هستند بعضی در این شهرها اقدامات نخستین برای ایجاد شهر الكترونیك در حال شكل گیری است. اقدامات مزبور با انجام مطالعات راهبردی و تدوین برنامه های جامع توسعه شهر الكترونیك و اطلاع رسانی عمومی آغاز می شوند و به مرور باید زیرساختار فناوری ارتباطات و اطلاعات شهر توسعه یابد.

در مرحله ارتقاء شهرها اقدامات نخستین را پشت سر می گذرانند و خود را توسعه می دهند، بهبود وضعیت وب سایتها، ارائه خدمات ابتدایی برروی وب سایتها، توسعه زیرساختار و آموزش كاركنان از اقدامات اساسی این مرحله می باشد. تعدادی از شهرها و شهرداری های جهان در این مرحله از توسعه قرار دارند.
در مرحله تعامل وب سایتها امكان برقراری ارتباطات دوطرفه برقرار می گردد و شهروندان به راحتی می توانند با ادارات شهری و مسوولین شهر ارتباط برقرار كنند. طی این مرحله معمولاً برخی از خدمات شهری نیز از طریق اینترنت ارائه می گردد كه از جمله این خدمات می توان از بانك اطلاعات شهری نام برد.

در مرحله تراكنش، انواع پرداختها و انتقالات پولی از طریق اینترنت امكان پذیر می شوند و هیچ محدودیتی در این مرحله در امر دریافت و پرداخت وجود نخواهد داشت. كارت های اعتباری، كارت های خرید اینترنتی و دیگر گونه های پرداخت الكترونیكی جای تبادلات فیزیكی پول را می گیرند. شهرهای برتر الكترونیك در دنیا همچون برلبنی و بوستون در این مرحله قرار دارند.

در مرحله یكپارچگی، اغلب خدمات شهری مورد نیاز مردم توسط وب سایتها قابل ارائه هستند و شهرواندان می توانند با استفاده از اینترنت به آنها دسترسی داشته باشند. این حالت زمینه ساز برپایی اداره الكترونیكی شهر می باشد.

ایجاد سازمانها و ادارات مجازی و سیستم كار از راه دور Teleworking از برنامه های آینده شهرهای الكترونیك است. با دنبال كردن این برنامه ها مراجعه مردم به ادارات دولتی به حداقل می رسد و كارمندان نیز می توانند در هر مكانی وظایف خود را انجام دهند. ارایه متد و روشی برای زندگی الكترونیك در خور جامعه

اطلاعاتی نیز از دیگر برنامه های شهرهای الكترونیك در جهان است. سبك زندگی در جامعه اطلاعاتی تضادها و ناهنجاری های خاص را بدنبال خواهد داشت.
بنابراین ارایه یك الگوی مناسب زندگی با توجه به شرایط فرهنگی و اجتماعی جامعه مورد نظر و همراستا با جامعه اطلاعاتی یكی از برنامه های شهر الكترونیك جهان است. علاوه بر موارد فوق در سطح بین المللی نیز اقداماتی صورت گرفته است كه از آن جمله می توان به طرح اتحادیه اروپا برای یكپارچه‌سازی سیستم شهرداری های الكترونیك اروپا و ارتباط آنها به یكدیگر اشاره نمود كه طی آن یك سیستم یكپارچه برای شهرداریهای اروپایی جهت تسهیل امورشان تهیه و اجرا می شود. اتحادیه اروپا برای این طرح سرمایه گذاری خوبی كرده است.

اما زمانیكه مشكل بشر در زمینه تولید و دسترسی به دانش حل شود و اطلاعات به شكل گسترده ای در اختیار تمامی مردم قرار گیرد، آیا بشر باز با موج جدیدتری روبرو خواهد بود؟ آیا باز تحولی جدید در انتظار او است؟ به نظر بنده پاسخ این سؤال مثبت و موج چهارمی در راه خواهد بود كه عصر مجازی نامیده می شود. در دنیای آینده بیشتر كارهای روزمره ارفاد به صورت غیرفیزیكی انجام خواهد شد. در آینده بیشتر كارهای روزمره افراد به صورت غیرفیزیكی انجام خواهد شد. مثلاً برای خرید از فروشگاهی در كشور دوردست نیاز به حضور فیزیكی نخواهد بود. دانشجویان برای گذراندن دوره تحصیلی خاص الزامی ندارد به صورت فیزیكی در مدارس و دانشگاه ها حضور یابند بلكه می توانند در منزل یا هر نقطه دلخواه در هر گوشه از جهان به تحصیل بپردازند. آموزش در این حالت در فضای
شهر الكترونیك و عصر مجازی

شهر الكترونیك ثمره توسعه دنیای اطلاعات و موج سوم است. اولین بار آلوین تافر نظریه موج سوم را مطرح نمود. او معتقد بود كه بعد از عصر صنعتی در جهان عصر اطلاعاتی پدید خواهد آمد. در این عصر فعالیتهای روزانه انسان متحول خواهد شد و دولت الكترونیك، آموزش الكترونیك و تجارت الكترونیك چهره زندگی افراد را متحول خواهند ساخت. تقریباً از دو دهه قبل موجی كه تافلر از آن سخن می گفت عمومیت یافت و زندگی بشر را دستخوش تغییر نمود.

اینترنت به سرعت در جهان گسترش یافت و دولت الكترونیك در كشورها پدید آمد و شهرها نیز به سمت الكترونیكی شدن پیش رفتند اگرچه بیش از چند سال از آغاز این موج نمی گذرد ولی بدون شك جامعه اطلاعاتی و موج سوم طی چند سال آینده جهان را تسخیر خواهد نمود.

صورت می گیرد اما به واسطه فناوری خاص، محیط مجازی فوق، شرایط و حالت یك محیط طبیعی را خواهد داشت. به گونه ای كه حواس پنج گانه انسان همگی در محیط مجازی دقیقاً شبیه دنیای واقعی عمل خواهند كرد. تجارت مجازی، دولت مجازی و آموزش مجازی در فضای سه بعدی مانند حالت طبیعی موجود شكل خواهند گرفت.

زمانیكه تمامی امور زندگی افراد تحت تأثیر عصر مجازی قرار گیرد، چهره شهرها نیز تغییر خواهد كرد و شهرهای مجازی، پایتخت مجازی و حتی كشورهای مجازی به جای شهرها و كشورهای الكترونیكی ایجاد خواهند شد كه در آنها شكل زندگی كاملاً با آنچه امروز دارم متفاوت خواهد بود.
جمع بندی

شهر الكترونیك واقعیت آینده شهرهای سنتی ما با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات است. با مباحث جدیدی كه تحت عنوان جامعه اطلاعاتی در جهان مطرح شده است و در اجلاس جهانی ژنو در سال 2003 میلادی اعلامیه اصول و طرح اجرایی آن تصویب شده است. بحث شهرهای الكترونیكی جدی تر خواهد شد. تجربیات محدود كشورمان در این زمینه نشان می دهد كه هنوز عزم و اراده لازم در بین مسوولین كشورمان برای ایجاد شهرهای الكترونیكی وجود ندارد. لذا باید با طرح مباحث فرهنگی و ایجاد شهرهای كوچك نمونه در این زمینه تلاش نمائیم تا هرچه زودتر در جامعه اطلاعاتی مورد نظر جهان ما هم جایگاه ویژه ای داشته باشیم و طبق روال سابق جزء آخرین مسافران قطار توسعه ICT نباشیم.

شهر الكترونیكی در ایران
موضوع شهر الكترونیك در ایران به پیشنهاد دكتر علی اكبر جلالی و پذیرش آن توسط سازمان منطقه آزاد كیش برمی گردد.
طبق تفاهم نامه ای بین دانشگاه علم و صنعت ایران و سازمان منطقه آزاد قرار بود جزیره كیش به اولین شهر الكترونیكی و اینترنتی ایران تبدیل شود. پس از طرح موضوع، همایش جهانی شهرهای الكترونیكی و اینترنتی در جزیره كیش برگزار شد تا ابعاد مختلف موضوع شهر الكترونیك كیش مورد نقد و بررسی قرار گیرد..

در این همایش پیشنهاد ایجاد شهر الكترونیك در جزیره كیش مورد استقبال متخصصان داخلی و خارجی قرار گرفت. از آن زمان فعالیتهای پراكنده ای جهت اجرایی شدن این طرح صورت گرفت و در آخرین تصمیمات مسئولین قرار شد جزیره كیش به مركز فناوری و اطلاعات كشور تبدیل شود. همچنین در سال 1381 موضوع شهر الكترونیك مشهد با محوریت شهرداری مشهد مطرح شد. پروژه سند راهبردی شهر الكترونیك مشهد به عهده دانشگاه علم و صنعت ایران قرار گرفت و پژوهشكده الكترونیك مجری این سند بوده است. این سند در مهلت مقرر تهیه و تحویل شهرداری مشهد شد و فضای فرهنگی لازم برای اجرای شهر الكترونیكی مشهد آماده شده است. علاوه بر موارد فوق اقدامات پراكنده دیگری مانند شهر الكترونیك اكباتان، شهر الكترونیك كرج و شهر الكترونیك شیراز هم تا كنون در رسانه ها مطرح شده است. اما به دلایل مختلف كه عملاً بی اطلاعی از موضوع و عدم شناخت مسوولین در حمایت از اینگونه طرحها است. تاكنون هیچكدام از طرح های فوق به مراحل اجرائی نرسیده اند.

شهر الكترونیكی كیش
در اردیبهشت ماه سال 1379 پیشنهاد ایجاد اولین شهر الكترونیكی و اینترنتی ایران در جزیره كیش مطرح شد. شهر كیش با جاذبه ها و پتانسیل های مطلوبی كه دارد محل مناسبی برای ایجاد یك منطقه الكترونیكی است. جزیره كیش پس از بررسی های مفصل و كاملی انتخاب شده بود زیرا به عقیده برخی از محققین كشور، این جزیره به یك كشور كوچك می ماند كه همه امكانات را در خود دارا است. تفاوت شهر اینترنتی كیش با دیگر شهرهای مشابه در این است كه در شبكه اینترنتی این جزیره بعلت نو بودن و امكان تغییرات اهداف مختلفی می تواند در فضای محدود و كم هزینه دنبال شده و پایلوت ملی كشور گردد. اما سایر شهرها این موقعیت را نداشتند و نمی توانستند پایلوت مناسب برای یك شهر الكترونیكی نمونه باشند.

یكی از نخستین اقدامات فراگیر برای ایجاد شهر الكترونیك كیش برپایی «همایش جهانی شهرهای الكترونیكی و اینترنتی» بوده است كه اردیبهشت 1380 در كیش برگزار شد.

در این همایش بیش از 1500 نفر از كارشناسان و متخصصان داخلی و خارجی در مورد شهر اینترنتی كیش و مقوله های جدید فناوری اطاعات به تبادل نظر پرداختند.

این همایش نخستین گردهمایی ملی برای بحث در مورد فناوری اطلاعات در كشور بود و بسیاری از مباحث نوین همچون دولت الكترونیك، تجارت الكترونیك، بانكداری الكترونیك و آموزش الكترونیك برای اولین بار در آن مطرح شد.

در همایش جهانی شهرهای الكترونیكی و اینترنتی كیش، برخی از مسوولین عالی رتبه كشور شركت فعال داشتند و ضمن تایید اجرای پروژه شهر الكترونیكی كیش، قول مساعدی برای همكاری در اجرایی نمودن پروژه دادند.

ویژگی شهر الكترونیك كیش نسبت به سایر شهرهای الكترونیكی جهان بر آن بود كه در آن، انجام كلیه امور شهری شهروندان به وسیله رایانه و اینترنت از طریق شبكه های اطلاع رسانی جهانی پیش بینی گردیده بود كه در صورت موفقیت اجرای این پروژه كلیه امور اقتصادی، اداری، آموزشی، فرهنگی و بهداشتی شكل جدیدی به خود می گرفت و تجربیات مفید آن بر اساس الگوی ارائه شده جهت توسعه شهرهای الكترونیكی در ایران به سایر نقاط كشور تعمیم می یافت. اما این امر به دلایل مختلف هیچگاه به وقوع نپیوست. شاید بزرگترین اثر طرح موضوع شهر الكترونیك كیش در كشو.ر را بتوان ایجاد فضای فرهنگی توسعه ICT در

كشور دانست. تأثیر این فضای فرهنگی در خود جزیره كیش بیشتر مشهود است. جزیره كیش با نصب دو حلقه فیبر نوری و توسعه ارتباطات، اجرای چندین پروژه كافی نت، توسعه كارت ثمین و كارت های اعتباری دیگر، اجرایی كردن دانشگاه اینترنتی كیش و ایجاد وب سایتهای متنوع در بخش بازرگانی و توریسم شاید یكی از شهرهای توسعه یافته در استفاده از ICT باشد. به نظر دكتر جلالی هنوز برای اجرایی شدن شهر الكترونیك كیش دیر نیست و باید این پروژه ملی نهایتاً اجرا شود تا از مزایای تجربی آن سایر نقاط كشور بهره مند شوند.

سند راهبردی شهر الكترونیك مشهد
ایده ایجاد شهر الكترونیكی مشهد در اوایل سال 1380، با برگزاری دو سمینار توسط دكتر جلالی در مشهد، مورد توجه مسوولین این شهر و شهرداری مشهد قرار گرفت. پس از انجام این سمینارها، شهرداری مشهد اقدامات مطالعاتی اولیه را توسط سازمان آمار، اطلاعات و خدمات كامپیوتری شروع نمود. با درخواست شهردار وقت مشهد، مطالعات اولیه در خارج و داخل كشور از طریق متخصصین ایرانی فناوری اطلاعات انجام شد. پس از انجام مطالعات اولیه مشخص گردید كه اولین قدم در ایجاد شهر الكترونیك مشهود، تهیه سند راهبردی آن است تا صورت مسئله كاملاً مشخص شود و طی آن، موقعیت فعلی، چالش ها و نیازهای شهر مشهد مورد ارزیابی و مطالعه قرار گیرد. پس از این مرحله لازم بود كه محورهای كلیدی شهر الكترونیك مشهد تبیین شده و روش های اجرایی آن بر اساس فرضیات اولیه مشخص گردد. بنابراین در اواخر سال 1381، زمینه تدوین این سد با پروژه‌ای تحت عنوان «سند راهبردی شهر الكترونیك مشهد» با محوریت شهرداری مشهد، از طریق پژوهشكده الكترونیك دانشگاه علم و صنعت ایران رفاهم آمد.

انتخاب شهر مشهد به عنوان شهر الكترونیكی با محوریت شهرداری كه بیشترین ارتباط را با مردم را دارد، دلایل متعددی را به همراه داشته است. ازجمله این دلایل می توان به حضور و مسافرت 13 میلیون زائر سراسر كشور به مشهد اشاره نمود كه بهترین عامل در اشاعه فرهنگ استفاده از فناوری اطلاعات و آشنا نمودن بخشی از مردم با خدمات مناسب آن خواهد بود و زمینه فرهنگی لازم را برای توسعه این فناوری به سایر نقاط كشور فراهم خواهد نمود. همچنین

اهمیت شهر مشهد به عنوان دومین شهر بزرگ كشور و یكی از چهار نقطه اصلی توسعه وسیع فناوری اطلاعات در برنامه‌های دولت با پتانسیل های فراوان ازجمله وجود فرصت ها اقتصادی و سرمایه گذاری مناسب وجود فرودگاه بین المللی گمرك،علاقمندی مسوولین دولتی و بخش خصوصی شهر مشهد، همجواری با افغانستان و استقرار در دروازه های آسیای میانه، سابقه اجرای طرح های مختلف به صورت پراكنده در این زمینه و وجود دانشگاه ها معتبر از جمله ده ها دلیل دیگر برای انتخاب این شهر بعنوان یك شهر الكترونیكی بوده است.

مجموعه ای تحت عنوان «سند راهبردی شهر الكترونیك مشهد» نامگذاری شد، نتیجه مطالعات و تحقیقاتی است كه به عنوان اولین مرحله در اجرای شهر الكترونیك مشهد با محوریت شهرداری مورد نیاز بود. كمیت و كیفیت برپایی یك شهر الكترونیكی دارای آنچنان اهمیتی است كه فقط در سایه یك سند راهبردی صحیح، دقیق و منطقی می توان به نتیجه مطلوب و مورد انتظار دست یافت. در واقع این سند چشم انداز، راهبردها، سیاست ها و طرح های كلان یك شهر الكترونیكی را بگونه ای تنظیم نموده است كه توقع شهروندان و اصناف و سازمانهای مختلف شهر مشهد در تشخیص ضرورت استقرار یك شهر الكترونیك برآورده شده و مسیر اجرای آن مشخص باشد. در زمان تهیه این مطالب سند راهبردی شهر الكترونیك مشهد به محوریت شهرداری توسط پژوهشكده الكترونیك دانشگاه علم و صنعت ایران تهیه و تحویل شهرداری شده است و مردم در انتظار اجرایی شدن شهر الكترونیك مشهد هستند.
سایت www.e_mashhad.ir سایت رسمی شهر الكترونیك مشهد است.

 


برای دریافت اینجا کلیک کنید


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

ارسال نظر برای این مطلب
نام شما:
ايميل :
سايت :
متن نظر :
وضعیت نظر:
کد امنیتی : *